SANTOCZNO
województwo lubuskie, powiat gorzowski

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Marcin Szukała - 2020)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Marcin Szukała - 2020)

Położenie. Wieś w gm. Kłodawa, 15 km na pn. – wsch. od Gorzowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Przemienienia Pańskiego z 1767 r. Przebudowany z byłego spichlerza. W 1782 r. powiększony i wyposażony w empory. W 1819 r. dobudowano wieżę. Przejęty przez kościół katolicki w 1946 r. Remontowany w latach 70 XX w., 1990 r. i na p. XXI w.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wieża kwadratowa z boku nawy. Zwieńczona blaszanym hełmem ostrosłupowym. Dwa dzwony z 1812 r., odlane w Berlinie. Wysoki dach dwuspadowy, kryty dachówką z naczółkami. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe. Empora wzdłuż ścian połączona z chórem muzycznym wsparte na kolumnach. Prospekt organowy z 1886 r. z firmy Wilhelma Sauera. Podłoga z desek drewnianych. Ołtarz posoborowy. Chrzcielnica z 1768 r. obecnie znajduje się w muzeum w Strzelcach Krajeńskich. Ołtarz ambonowy i żyrandol mosiężny z dwugłowym orłem niezachowane. Wokół ogrodzenie z drewnianymi sztachetami.

Literatura. [30]