SERPELICE
województwo mazowieckie, powiat łosicki

(fot. Maciej Małecki - 2005)

(fot. Ilona Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Sarnaki, ok. 30 km na wsch. Łosic.

Historia. Kościół p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła z lat 1946 – 47. Zbudowany przy klasztorze (powstałym w 1955 r.) Ojców Kapucynów, którzy po 2 wojnie światowej zbiegli z terenów dzisiejszej Ukrainy z Lubieszowa. Projekt świątyni wykonał Ojciec Anioła Dąbrowa – Dąbrowski. W 1996 r. wykonano nową aranżacje wnętrza.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji słupowej. Nieorientowany. Małe prezbiterium w formie absydy, zamknięte trójbocznie. Fasada frontowa z trójkątnym szczytem i poprzedzona kruchtą. Dwie wieże dwukondygnacjne, nadbudowane nad frontową częścią nawy. Zwieńczonymi blaszanymi, ostrosłupowymi hełmami. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Do kościoła z boku przylega klasztor. Wnętrze podzielone na trzy części, dwoma rzędami słupów po trzy sztuki. Strop płaski. Chór muzyczny wsparty na słupach z wystawką trójboczną w części środkowej. Podłoga z drewna. Dwa obrazy z XVII w., otoczone kultem. W oknach witraże.

Także warto zobaczyć. Kalwaria Podlaska. Wieś położona nad piękną doliną Bugu. Kaplica z XIX w.