SIERPOWO
województwo pomorskie, powiat człuchowski

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Sylwia Piekarek - 2022)

(fragment pocztówki przed 1945 r.)

Położenie. Wieś w gm. Czarne, ok. 25 km na zach. od Człuchowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętego Judy Tadeusza z 1668 r. Zbudowany z fundacji rodziny von Born. W 1947 r. przejęty przez kościół katolicki. Remontowany w latach 1992 – 93.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wieża drewniana konstrukcji słupowo – ramowej od frontu z bocznymi aneksami. Zwieńczona ośmiobocznym hełmem iglicowym, krytym gontem. Dach jednokalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z parapetem o prostej linii i małym balkonem w części środkowej. Wyposażenie współczesne: ołtarz posoborowy, stacje Drogi krzyżowej. Ogrodzenie w postaci płotu z siatką metalową.

Literatura. [18][28]