SKOMLIN
województwo łódzkie, powiat wieluński

(fot. Sylwia Piekarek - 2005)

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 15 km na pd. – zach. od Wielunia.

Historia. Kościół p.w. Świętych Filipa i Jakuba z 1746 r. Zbudowany z fundacji Władysława Bartochowskiego łowczego sieradzkiego i kasztelana wieluńskiego. Ograbiony w czasie II wojny światowej. Remontowany w 1946 r. W 2005 r. restaurowany z wymianą pokrycia dachu z blachy na gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi zakrystiami: murowaną i drewnianą. Kruchty od frontu z dwoma bocznymi wejściami, druga z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone dwoma rzędami kolumn na trzy części. Pozorne sklepienie kolebkowe z płaskimi odcinkami bocznymi w nawie. Chór muzyczny wsparty na słupach o prostej linii parapetu z prospektem organowym. Belka tęczowa z Grupą Ukrzyżowania. Polichromia iluzjonistyczna w stylu rokokowym z 1776 r., autorstwa K. Więckowskiego. Przedstawienie Siedmiu Sakramentów z osobami w strojach polskich (kontusze, podgolone czupryny) i wizerunki Apostołów na ścianach. Sceny z życia Świętego Filipa i Jakuba na stropie. Uzupełniona wzornictwem roślinnym i geometrycznym. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona rokokowe z 2 poł. XVIII w. Chrzcielnica drewniana, barokowa z miedzianą misą z 2 poł. XVIII w. Dzwonnica murowana z 1836 r. o wysokości 30 m, fundacji rodziny Bartochowskich. Wokół świątyni liczne pomnikowe drzewa wiązy, lipa i klon.

Także warto zobaczyć. Drewniany spichlerz z 1777 r. Kaplica murowana z XVIII w.