SŁAWNO
województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński

(fot. Marcin Szukała - 2003)

Położenie. Wieś w gm. Kiszkowo, 17 km napn. – zach. od Gniezna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Rozalii z 1785 r. Zbudowany z fundacji księdza Józefa Sztolzmana. Odnawiany w 1930 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, trójbocznie zamknięte. Wieża konstrukcji słupowej od frontu, nadbudowana nad kruchtą. Zwieńczona barokowym, cebulastym hełmem, kryty gontem z latarnią i krzyżem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz stropy płaskie wspólne dla nawy i prezbiterium. Mały chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Podłoga z desek. Prosta belka tęczowa z rzeźbami: Świętej Barbary i putty z klepsydrą i czaszką. Polichromia z ok. 1930 r. z motywami roślinnymi i licznymi częściowo zatartymi napisami. Wizerunek Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Ołtarz główny barokowy z k. XVIII w., dwa ołtarze boczne z p. XIX w. Świątynia posiada dwie krypty grobowe: rodziny Chełmickich i fundatora kościoła. Kościół położony na wzniesieniu, otoczony cmentarzem.

Także warto zobaczyć. Kościół klasycystyczny z 1844 r. Dwór (ob. szkoła) z k. XIX w.

Literatura. [1][2][6][13][Gniezno i okolice, W. Łęcki, SiT, Warszawa 1991]