SŁAWNO
województwo wielkopolskie, powiat gnieźnieński

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Piotr Kiciński - 2010)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Marcin Szukała - 2003)

Położenie. Wieś w gm. Kiszkowo, 17 km na pn. – zach. od Gniezna.

Historia. Kościół p.w. Świętej Rozalii z 1785 r. Zbudowany z fundacji księdza Józefa Sztolzmana. Odnawiany w 1930 i 1980 r. – wymiana pokrycia dachowego z łupku na gont.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, trójbocznie zamknięte. Wieża konstrukcji słupowej od frontu, nadbudowana nad kruchtą. Zwieńczona barokowym, cebulastym hełmem, kryty gontem z ośmioboczną latarnią i krzyżem. Dach dwukalenicowy, kryty gontem. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu. Brak organów. Podłoga z desek drewnianych. Prosta belka tęczowa z rzeźbami: Świętej Rozalii i putta z klepsydrami i czaszkami. Podłoga z desek drewnianych. Polichromia z ok. 1930 r. z motywami roślinnymi (girlandy róż i lilii) i licznymi częściowo zatartymi napisami. Wizerunek Ducha Świętego pod postacią gołębicy. Ołtarz główny barokowy z k. XVIII w. Dwa ołtarze boczne z p. XIX w. Świątynia posiada dwie krypty grobowe: rodziny Chełmickich i fundatora kościoła. Kościół położony na wzniesieniu, otoczony cmentarzem. Pomnikowe drzewa.

Także warto zobaczyć. Kościół klasycystyczny z 1844 r. Dwór (ob. szkoła) z k. XIX w.

Literatura. [1][2][6][13][Gniezno i okolice, W. Łęcki, SiT, Warszawa 1991]