SŁUPIA
województwo łódzkie, powiat skierniewicki

(fot. Renata Nowińska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(fot. Sylwia Piekarek - 2015)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 18 km na pd. – zach. od Skierniewic.

Historia. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i Świętego Mikołaja biskupa z lat 1763 – 74. Zbudowany z fundacji księdza Marcina Biechowskiego kanonika łowickiego. Restaurowany w 1862 r. Remontowany w 1958 – wymiana pokrycia dachu i 1965 r. – oszalowanie fasady.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty z boku i od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu z klasycystycznym prospektem organowym z 1856 r. zbudował Kazimierz Potulski. Belka tęczowa z krucyfiksem i rzeźbami MB Bolesnej i Świętego Jana z 2 poł. XVIII w. Podłoga z desek. Ołtarz główny późnobarokowy i dwa ołtarze boczne barokowo – klasycystyczne z 1896 r. Chrzcielnica barokowa z 1 poł. XVIII w. w formie anioła podtrzymującego czarę. W oknach prezbiterium dwa witraże z k. XIX w. Dzwonnica drewniana, konstrukcji słupowej z 1862 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta blaszanym dachem namiotowym. Plebania z 1879 r.

Literatura. [39]