SŁUPIA POD BRARLINEM
województwo wielkopolskie, powiat kępiński

(fot. Robert Kuśnierczyk - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Robert Kuśnierczyk - 2004)

(reprodukcja - Geschichte der freien Standesherrschaft der Stadt und des landratlichen Kreises Gross Wartenberg - Joseph Franzkowski - 1912)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś w gm. Perzów, 12 km na zach. od Kępna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Andrzeja Apostoła z 1651 r. Powiększony w latach 1911 – 13 przez przedłużenie nawy i prezbiterium i dodanie transeptu. Odnowiony w 1985 r. Obecny proboszcz jest również prezesem klubu motocyklowego.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Transept o kalenicy wyższej od nawy głównej i zamkniętymi prostokątnie ramionami. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża kwadratowa od frontu konstrukcji słupowej, o pochyłych ścianach ku górze z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona ośmiobocznym dachem namiotowym, krytym gontem. Druga kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski. Chór muzyczny podparty dwoma słupami drewnianymi z parapetem o prostej linii. Organy elektroniczne zakupione w 2022 r. w Niemczech. Polichromia zamalowana. Ołtarz główny rokokowy z 2 poł. XVIII w. Dwa ołtarze boczne eklektyczne z 1870 r. Stacje Drogi Krzyżowej z p. XX w. Drewniana dzwonnica. Zbudowana na planie kwadratu, o pochyłych ścianach i zwieńczona dachem namiotowym krytym gontem. Dzwon gotycki z 1492 r. i drugi współczesny.

Literatura. [1][2][6]