województwo łódzkie, powiat łowicki

(fot. Renata Nowińska - 2007)

(fot. Michał Rychlik - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(reprodukcja - Wieś i Miasteczko - Materiały do architektury polskiej – tom I - 1916)

Położenie. Wieś w gm. Bielawy, ok. 20 km na zach. od Łowicza.

Historia. Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego z 1 poł. XVII w.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z kwadratową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem iglicowym. Wewnątrz strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Ołtarz główny wczesnobarokowy z 1 poł. XVII w. Ambona rokokowa. Dzwonnica drewniana. Zbudowana na planie kwadratu, ażurowa w górnej części i kryta blaszanym dachem namiotowym. Wokół ogrodzenie murowane z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Kościół gotycki z 1518 r. Dwór neogotycki z 2 poł. XIX w. w parku.

Literatura. [16c]