SPAŁA
województwo łódzkie, powiat tomaszowski

(fot. Michał Rychlik - 2005)

(fot. Renata Nowińska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

(pocztówka z 1935 r.)

(fot. Renata Nowińska - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Inowłódz, ok. 7 km na wsch. od Tomaszowa Mazowieckiego.

Historia. Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej 1923 r. Zbudowany na polecenie ówczesnego prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego. Projekt wykonał profesor Kazimierz Skórewicz.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drzewa modrzewiowego i sosnowego w stylu podhalańskim. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium z zakrystią na osi. Wejście od frontu w formie podcienia, wspartego na słupach. Stromy dach jednokalenicowy i czterospadowy, kryty gontem z szerokim okapem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczony baniastym hełmem gontowym z latarnią z ostrosłupowym daszkiem. Wokół świątyni niewielki okop imitujący soboty. Strop o kształcie trapezu. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o prostej linii parapetu z balustradą tralkową. Belka tęczowa z krucyfiksem. Ołtarz główny fundacji miejscowych leśników i autorstwa Ludwika Konarzewskiego z 1933 r. Witraże z 1927 r., projektu Jana Winiarza. Stacje Męki Pańskiej i ołtarz soborowy z 1978 r., autorstwa Czesława Winczatyka. Obok świątyni ołtarz polowy Armii Krajowej. Plebania w stylu zakopiańskim z lat 1981 – 84.

Także warto zobaczyć. Pomnik żubra ze spiżu. Wieżę ciśnień z p. XX w.

Literatura. [9]