STARY GRÓD
województwo wielkopolskie, powiat krotoszyński

(fot. Marcin Płóciennik - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(reprodukcja - Katalog Zabytków Sztuki - Powiat Krotoszyński - 1980)

Położenie. Wieś w gm. Kobylin, 8 km na pn. – zach. od Krotoszyna.

Historia. Kościół p.w. Oczyszczenia NMP z poł. XVII w. (ok. 1668). Zbudowany z fundacji Wojciecha Żdżarowskiego. Remontowany kosztem rodziny Umińskich ok. 1736 r. z przebudową zakrystii i 1777 r. staraniem Pawła Sokolnickiego. W 1852 r. odbudowano zniszczoną piorunem w 1850 r. wieżę staraniem Aleksandra Mielżyńskiego. Remontowany w 1908 r. W 1927 wymieniono gont na eternit, a w 1968 r. odnowiono wnętrza pod kierunkiem Teodora Szukały. Remontowany w latach 2019 – 20.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej na podmurówce. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, trójbocznie zamknięte z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Wieża konstrukcji słupowej z kruchtą w przyziemiu, osadzona jest częściowo na nawie. Zwieńczona okazałym barokowym, blaszanym hełmem z ośmioboczną latarnią. Dach dwukalenicowy, pokryty eternitem. Wewnątrz płaski strop wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach o falistej linii parapetu z prospektem organowym z 1908 r., autorstwa Józefa Stanisławskiego. Belka tęczowa z rzeźbami Grupy Ukrzyżowania: MB Bolesnej i Świętej Marii Magdaleny z poł. XIX w. i z krucyfiksem z XVIII w. Polichromia z motywami roślinnymi z lat 1967 – 68, autorstwa Teodora Szukały. W prezbiterium na stropie przedstawienie Ostatniej Wieczerzy, w nawie Matka Boska Gromniczna w otoczeniu dzieci i Ofiarowanie Jezusa w Świątyni. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne z ok. 1720 r., ufundowane przez księdza Gielskiego. Ambona barokowa i chrzcielnica w kształcie anioła trzymającego czarę barokowe z poł. XVIII w. Krucyfiksy: nad wejściem ludowy z XVI/XVII w., i ludowy w kruchcie. Cenne obrazy i figury późnogotyckie, renesansowe i ludowe pochodzące z kapliczek przydrożnych. Kamienna kropielnica. Dzwonnica drewniana typu krosnowego, kryta gontowym dachem dwuspadowym. Obok monumentalny neogotycki grobowiec rodziny Chełkowskich. Kościół otoczony kasztanowcami i murowanym ogrodzeniem.

Także warto zobaczyć. Zespół dworski z parkiem.

Literatura. [1][2][6][8][Krotoszyn – Paweł Anders – WBP – 1994]