STARA RAWA
województwo łódzkie, powiat skierniewicki

(fot. Leszek Stankiewicz - 2004)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Nowy Kawęczyn, 15 km na pd. – wsch. od Skierniewic.

Historia. Kościół p.w. Świętych Apostołów Szymona i Tadeusza Judy z 1731 r. Zbudowany z fundacji Prymasa Polski Teodora Potockiego arcybiskupa gnieźnieńskiego. Restaurowany w na p. XIX i 1883 r. Odnowiony w 1936 r. Remontowany w 1952 i 1977 r. Zabytek III grupy.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prostokątne prezbiterium od nawy z zakrystią na osi, tworząc trójboczne zamknięcie. Kościół nie posiada wieży, kruchta od frontu. Druga kruchta z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wewnątrz w nawie strop płaski z fasetami, a prezbiterium sklepienie kolebkowe. Belka tęczowa z krucyfiksem. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach (na jednej wyryta data budowy „1731”) z klasycystycznym prospektem organowym z firmy Szymańskiego. Ołtarz główny i dwa boczne późnobarokowe. Barokowe ambona i żelazna chrzcielnica. Dwie kamienne kropielnice. Konfesjonały z XVI r. Krucyfiks z 1540 r. Na ścianach nawy Stacje Męki Pańskiej, autorstwa Kazimierza Wilczyńskiego z 1883 r. Trzy żyrandole z XIX w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1731 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. Murowaną kaplicą na cmentarzu z przeł. XVIII i XIX w.

Literatura. [39]