STALOWA WOLA
województwo podkarpackie, powiat stalowowolski

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(fot. Anna Martyniuk - 2017)

(fot. Andrzej Wesół - 2006)

(pocztówka z lat 60 XX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 65 km na pn. od Rzeszowa. Kościół znajduje się na ulicy Floriańskiej.

Historia. Kościół p.w. Świętego Floriana z 1802 r. Zbudowany w miejscowości Stany p.w. Świętego Jana Gwalberta. Przeniesiony w 1943 r. na obecne miejsce staraniem ks. J. Skoczyńskiego. Remontowany w 1979 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Nie orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona baniastym hełmem blaszanym z latarnią. Wokół świątyni zamknięte soboty. Wnętrze obite boazerią, podzielone dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Stropy płaskie z kasetonami. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z prospektem organowym. Ołtarz główny i dwa boczne neobarokowe z XIX w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z p. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona gontowym dachem namiotowo – kopułowym. Na ścianie zewnętrzna ambona.

Także warto zobaczyć. Nowy kościół murowany.