STAW
województwo wielkopolskie, powiat słupecki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Marcin Szukała - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Strzałkowo, 8 km na pn. – zach. Słupcy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej z 1780 r. W 1854 r. dobudowano wieżę. W k. XIX w. dobudowano do nawy murowaną kaplicę rodziny Lutomskich. Remont wieży w 2002 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej (wiązarkowej). Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża od frontu, konstrukcji słupowej. Trzykondygnacyjna zwieńczona namiotowym dachem i hełmem blaszanym z latarnią. Z boku nawy murowana kaplica, zamknięta prostokątnie o kalenicy niższej od nawy. Z drugiej strony nawy kruchta. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną namiotowym hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Polichromia barokowa. Ołtarz główny i ołtarz w kaplicy późnorenesansowe z p. XVII w. Dwa ołtarze boczne rokokowe. Rokokowe: ambona z rzeźbą Mojżesza i dwa konfesjonały. Chrzcielnica rokokowa z rzeźbą pelikana. Dwie gotyckie kamienne kropielnice. Liczne barokowe rzeźby. Drzwi od zachodu z kartuszem rokokowym z datą „1854”. W oknach witraże autorstwa Marii Powalisz – Bardońskiej z lat 70 XX w. Dzwonnica drewniana typu krosnowego. Zwieńczona blaszanym dachem czterospadowym. Ogrodzenie murowane z drewnianymi sztachetami.

Także warto zobaczyć. W parku platan o obw. 570 cm.

Literatura. [1][2][6][A. C. Nowak; Słupca – Pyzdry – Zagórów; COIT; Poznań 1987 r.]