STRZEGOWO
województwo mazowieckie, powiat mławski

(fot. Leszek Stankiewicz - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2019)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 30 km na pd. od Mławy.

Historia. Kościół p.w. Świętej Anny z 1756 r. Niektóre źródła podają datę budowy: 1 poł. XVII w. Restaurowany w 1798 r. kosztem Karola Mdzewskiego. Remontowany w 1820 r. Restaurowany po zniszczeniach w trakcie 2 wojny światowej w 1959 r. Restaurowany w latach 2010 – 13 pod kierunkiem Tadeusza Kulasa z funduszy europejskich. Okradziony w 2003 r. Obecnie pełni funkcje kaplicy pogrzebowej.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna sosnowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z zakrystią wyodrębnioną wewnątrz na osi. Dwie kruchty po bokach nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części przez dwa rzędy słupów po dwie sztuki. Płaski strop belkowy. Chór muzyczny wsparty na słupach z prospektem organowym z p. 1911 r., prawdopodobnie autorstwa Bogumiła Bynerta. Polichromia na ścianach i stropie. Ołtarz główny manierystyczny z 1 poł. XVII w. z rokokowym cokołem z 2 poł. XVIII w. Dwa ołtarze boczne neogotyckie z XIX w. Ambona barokowa. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z XIX w. Zbudowana na planie kwadratu, kryta namiotowym dachem blaszanym. Wokół ogrodzenie murowane z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Dęby o obw. prawie 6 m wg tradycji zasadzone przez króla Kazimierza Wielkiego.

Literatura. [33][39]