STRZELCE OPOLSKIE
województwo opolskie, powiat strzelecki

(fot. Sylwia Piekarek - 2007)

(fot. Jacek Ramus - 2003)

(fot. Krzysztof Kokoszka - 2005)

(fot. Zbigniew Bereszyński - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2010)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, 35 km na pd. – wsch. od Opola.

Historia. Kościół p.w. Świętej Barbary z lat 1683 – 90 r. Zbudowany z fundacji Floriana Fryderyka Weisera i Anny Bass przez cieślę Jan Brixi (Brychcy). Restaurowany w 1720 i 1970 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Stromy dach dwukalenicowy, kryty gontem, tworzący wydatny okap z barokową wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem baniastym z latarnią. Kościół otoczona sobotami. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumnach z prospektem organowym z przeł. XVII i XVIII w. Belka tęczowa z inskrypcją fundacyjną, datą „1690” i barokowym krzyżem z k. XVII w. Ołtarz główny i dwa boczne wczesnobarokowe z 2 poł. XVII w. Ambona późnorenesansowym z p. XVII w.

Także warto zobaczyć. Zamek z XIV w., baszta i fragment murów w XV w., oraz ratusz z XVI w. Spichlerz z p. XVIII w.

Literatura. [8]