SUWAŁKI MOLENNA
województwo podlaskie, powiat suwalski

(fot. Jacek Ramus - 2004)

(fot. Agnieszka Purgał - 2007)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 115 km na pn. od Białegostoku. Ulica Sejeńska.

Historia. Molenna staroobrzędowców z lat 1910 – 12 r. W 1654 r. dokonano reformy (tz. reformy Nikona) w kościele prawosławnym. Wierni którzy nie przyjęli zmian zostali zmuszeni do emigracji, aby uniknąć prześladowań religijnych. Staroobrzędowcy zachowali swoją wiarę i obyczaje w tolerancyjnej Rzeczypospolitej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana molenna, konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, bez wydzielonego z nawy prezbiterium. Wieża od frontu, dwukondygnacyjna z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona dachem namiotowym z kopułką. Wejście od frontu poprzedzone gankiem wspartym na dwóch słupach. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką. Zwieńczoną baniastym hełmem. Wewnątrz strop płaski. Podłoga drewniana.

Także warto zobaczyć. Kościoły z lat 1820 – 29 i 1839 r. Cerkwie z lat 1838 – 45, i 1900 r. Ratusz z lat 1842 – 44. Drewniana cerkiew na cmentarzu.