ŚWIBA
województwo wielkopolskie, powiat kępiński

(fot. Renata Nowińska - 2009)

(fot. Piotr Kiciński - 2006)

(fot. Michał Rychlik - 2009)

(fot. Sylwia Piekarek - 2019)

Położenie. Wieś w gm. Kępno, 7 km na pn. – wsch. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętej Katarzyny z 2 poł. XVIII w. W 1924 r. rozbudowany mi. o kruchtę. Odnawiany w 1945, 1952 r. i latach 1981 – 82 – nowa kruchta. Prace stolarskie wykonał Józef Jarczak, a odnowienie wnętrza Stanisław Bobrowski.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną murowaną i oszalowaną zakrystią. Dwie kruchty: od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą cynkową z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę w centralnej części. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wnętrze wyłożone boazerią modrzewiową. Strop płaski z dekoracją w postaci plafonów. Chór muzyczny wsparty na sześciu słupach, o prostej linii parapetu z prospektem organowym 5 głosowym. Belka tęczowa z krucyfiksem z XVI w. i rzeźbami wczesnobarokowymi z ok. poł. XVII w. Ołtarz główny eklektyczny z ok. poł. XIX w. Dwa ołtarze boczne. Rzeźby późnogotyckie: Matki Bożej z Dzieciątkiem, Matki Bożej Bolesnej, Świętej Katarzyny i Barbary z XVI w. Stacje Drogi Krzyżowej rzeźbione z 1983 r., autorstwa Zdzisława Augustyńskiego. Drewniana dzwonnica z k. XIX w. Zbudowana na planie kwadratu i zwieńczona dachem blaszanym z trójkątnymi szczytami. Drewniana kostnica. Ogrodzenie ze sztachet drewnianych.

Literatura. [1][2][6][39]