SZEBNIE
województwo podkarpackie, powiat jasielski

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Andrzej Czyżewski - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Sylwia Piekarek - 2011)

Położenie. Wieś w gm. Jasło, ok. 10 km na wsch. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina Biskupa z 1605 r. Przebudowany w 1795 r. staraniem rodziny Gorajskich i księdza Jakuba Januszowskiego. Rozbudowany w 1894 r. staraniem księdza i historyka Władysława Sarny – demontaż starej wieży, przedłużenie nawy i dobudowa przybudówek. Uszkodzony podczas I i II wojny światowej. Odnowiany w latach 1942 – 46. Malowanie wnętrz kościoła w 1957 r. pod kierunkiem Stanisława Szmuca.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Nieorientowany. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią i murowanym skarbczykiem. Duża kruchta od frontu nawy, a z boku mniejsze przedsionki. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem z latarnią. Wnętrze podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów. Strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu z organami z k. XIX w. z firmy Rieger. Polichromia architektoniczno – figuralna z XX w., autorstwa artysty malarza prof. Jana Wodyńskiego. Przedstawienie postaci polskich Świętych na ścianach. Medaliony z Ewangelistami i tekstami z Pisma Świętego oraz bogaty ornament roślinno – geometryczny na suficie. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona wczesnobarokowe z k. XVIII w. Kamienna kropielnica. Dzwonnica murowana, arkadowa z k. XIX w. Plebania murowana neorenesansowa.

Także warto zobaczyć. Dwór z XIX w. Współczesny kościół.

Literatura. [7][9][14]