TOPOLA
województwo świętokrzyskie, powiat kazimierski

(fot. Brygida Kicińska - 2004)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2011)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

Położenie. Wieś w gm. Skalbmierz, ok. 6 km na pn. – zach. Kazimierza Wielka.

Historia. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP z lat 1838 – 40. Zbudowany we wsi Kazimierza Mała przez cieślę Stanisława Plewińskiego, częściowo z materiału poprzedniej świątyni z 1698 r. Przeniesiony na obecne miejsce w latach 1973 – 74. Remontowany w 1897 r. – wymiana gontu na dachu.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Nieorientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z piętrowymi zakrystią i skarbczykiem po bokach. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach jednokalenicowy, kryty gontem z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem blaszanym. Wewnątrz stropy płaskie z fasetą, w nawie wsparty na dwóch słupach. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z falistą linią parapetu. Organy z XIX w. przeniesione w 1974 r. z Zalesia Śląskiego. Belka tęczowa ozdobnie wygięta z krucyfiksem. Ołtarz główny i dwa boczne barokowe z 1700 r. Świątynia posiada kryptę. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z 1974 r. z trzema dzwonami. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. Dwór z XX w.

Literatura. [10][35][39]