TRZMIELÓW
województwo dolnośląskie, powiat polkowicki

(fot. Marcin Szukała - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(reprodukcja - Der Evangelische Kirchbau Schlesiens – Alfred Wiesenhutter – Breslau – 1926)

(reprodukcja - Alte Schlesiens – Richard Konwiarz – Stuttgart - 1913)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Chocianów, 10 km na pd. – zach. od Polkowic.

Historia. Kościół, dawnego zboru ewangelickiego p.w. MB Różańcowej z lat 1656 – 59. Zbudowany staraniem Hansa Ernesta von Hocke. Wybudowany jako drewniany, a w poł. XIX w. przebudowany na szachulcowy. Restaurowany w 1909 r. i latach 1972 – 77.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Prezbiterium mniejsze od nawy, pięciobocznie zamknięte z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta z schodami na emporę. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką. W fasadzie frontowej wmurowane epitafia. Wewnątrz strop belkowy. Wzdłuż ścian kościoła jednokondygnacyjna empora. Organy 13 głosowe firmy Schlag i Sohne. Ołtarz główny barokowy. Ambona osadzona na skręconym słupie z pelikanem karmiącym młode na baldachimie. Chrzcielnica barokowa. Drewniana dzwonnica 1726 r. Zbudowana na planie kwadratu, zwieńczona dachem namiotowym.

Literatura. [8]