TUROŚL
województwo podlaskie, powiat kolneński

(fot. Ilona Szukała - 2011)

(reprodukcja - Adam Chętnik – Puszcza Kurpiowska – Warszawa 1913)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 12 km na zach. od Kolna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Jana Chrzciciela z lat 1870 – 71. Zbudowany staraniem księdza J. Ekstowicza. Restaurowany w latach 1946 – 47, 1972 – 74 i 1988 – 89. Remontowany w latach 1995 – 2000.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. Ramiona boczne, kaplice zamknięte prostokątnie, o kalenicach niższych od nawy głównej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Fasada dwuwieżowa ujmująca trójkątny szczyt nawy. Wieże zwieńczone baniastymi hełmami blaszanymi. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczkę na sygnaturkę. Zwieńczona blaszanym hełmem baniastym z latarnią. Wnętrze ozdobione polichromią. Stropy płaskie z wydatną fasetą. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z wystawką trójboczną w środku i prospektem organowym z 1901 r. Wyposażenie w postaci ołtarza głównego, dwóch ołtarzy bocznych i ambony z XIX i XX w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z lat 30 XX w. Zbudowana na planie kwadratu i zwieńczona blaszanym dachem namiotowym. Ogrodzenie murowane z kamienia polnego. Plebania drewniana z 1911 r.

Także warto zobaczyć. Wiatrak koźlak z k. XIX w. Kaplica drewniana z 1811 r.

Literatura. [9]