TWARDOGÓRA
województwo dolnośląskie, powiat oleśnicki

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

Położenie. Miasto siedziba gminy, ok. 20 km na pn. – wsch. od Oleśnicy.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętej Trójcy i MB z lat 1877 – 79. Zbudowana przez cieślę H. Dresyera. Przebudowany w 1 poł. XX w. Gruntownie remontowany w latach 70 XX w. Zwany Małym lub Polskim. Obecnie mocno zniszczony.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, jednonawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany, zbudowany w stylu neogotyckim. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Dach dwukalenicowy, kryty dachówką. Mała kwadratowa wieża od frontu, osadzona na nawie. Zwieńczona dachem namiotowym z barokowym metalowym hełmem z latarnią. Wewnątrz drewniane empory wsparte na filarach. Nawa oddzielona od prezbiterium ozdobnym ostrołukiem tęczy wyciętym z desek. Część wyposażenia przeniesiona do kościoła w Chełstowie. Barokowy ołtarz i ambona z 1746 r. Barokowe epitafium rodziny Jakisch z ok. 1680 r. ścianie prezbiterium. Krypta rodziny von Kockritz.

Także warto zobaczyć. Pałac barokowy z p. XVIII w. i kościoły neogotyckie z 1876 i 1869 r.

Literatura. [8][16a]