WAŁDOWO
województwo pomorskie, powiat bytowski

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Ilona Szukała - 2008)

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2022)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(reprodukcja - Die Kreis Rummelsburg - Stettin - 1938)

Położenie. Wieś w gm. Miastko, ok. 25 km na pd. – zach. od Bytowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętego Stanisława Kostki z 1716 r. Zbudowany z fundacji rodziny von Massow. Przebudowany w XVIII i XIX w. Kruchta i zakrystia z 1957 r. Remont dachu (zmiana poszycia) w 2012 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie z zakrystią na osi. Kruchta od frontu nawy. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej osadzona na nawie. Zwieńczona ostrosłupowym hełmem blaszanym. Dzwony z 1625 i 1862 r. Dach jednokalenicowy, kryty blachą. Wewnątrz chór muzyczny z prospektem organowym z XVIII w. Ołtarz główny barokowy z 1717 r. Ambona z p. XVIII w. Chrzcielnica z 1717 r. Zachowane w oknach barokowe witraże.

Literatura. [18][28]