WAŃKOWA
województwo podkarpackie, powiat leski

(fot. Piotr Klaja - ok. 1986 r.)

(fot. Andrzej Wesół - 2011 r.)

(fot. Brygida Kicińska - 2014 r.)

(Ropienka - fot. Piotr Klaja - p. lat 80 XX w.)

(fot. Andrzej Wesół - 2011 r.)

(reprodukcja - Mystectwo lemkiwśkoji cerkwy – V. Karmazyn Kakovsky – 1975)

Położenie. Wieś w gm. Olszanica, ok. 14 km na wsch. od Leska.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Narodzenia Bogurodzicy z 1726 r. Zbudowana w Ropience w powiecie bieszczadzkim. W k. XIX w. dobudowano wieżę. Remontowana w 1937 r. Od 1945 r. opuszczona, zdewastowana i okradziona z wyposażenia. W 1985 r. przeniesiona na obecne miejsce i zmieniona na kościół rzymskokatolicki p.w. Matki Boskiej Różańcowej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z dwoma bocznymi zakrystiami. Wieża konstrukcji słupowej od frontu w górnej części ośmioboczna. Zwieńczona blaszanym dachem namiotowym z kopułką. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną cebulastym hełmem z latarnią i kulą. Wnętrze wyłożone boazerią. Płaski strop belkowy. Chór muzyczny nadwieszony o prostej linii parapetu. Wyposażenie współczesne. Ołtarz główny neogotycki. Dwa małe ołtarzyki i stacje Drogi Krzyżowej.

Literatura. [11]