WĘGORZEWO SZCZECINECKIE
województwo wielkopolskie, powiat złotowski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

Położenie. Wieś w gm. Okonek, 30 km na pn. od Złotowa.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika z 1621 r. Wieża pochodzi z 1792 r. fundacji rodziny Wangerów. Przejęty przez kościół katolicki w 1945 r. Remont wieży w 1970 r. Generalny remont w latach 1984 – 85 – zlikwidowanie empory. Zabytek II klasy.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej wypełnionej cegłą. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie. Wejście główne z tyłu kościoła. Wieża od frontu, częściowo wtopiona w nawę. Kryta barokowym, blaszanym hełmem z iglicą czworoboczną i chorągiewką z datą „1791”. Dach jednokalenicowy, kryty łupkiem z naczółkiem w części tylnej. Wnętrze otynkowane, podzielone na trzy nawy dwoma rzędami słupów po pięć sztuk. Strop płaski pokryty boazerią. Brak chóru muzycznego. Późnobarokowy ołtarz główny z XVIII w. Ambona z XVII w. Dzwon z 1972 r. Wokół mur z kamienia polnego.

Także warto zobaczyć. Dolinę rzeki Gwdy.

Literatura. [1][2][6]