WIELGIE
województwo kujawsko - pomorskie, powiat lipnowski

(fot. Marcin Szukała - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2018)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 10 km na pd. – wsch. od Lipna.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z XVII w. Rozbudowany o kaplicę w k. XVIII w. Remontowany w 1890 r. Świątynia grozi zawaleniem.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, konstrukcji zrębowej. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie. Z boku prostokątna zakrystia i kaplica, zamknięta trójbocznie, o kalenicy niższej od nawy. Wieża konstrukcji słupowo – ramowej od frontu w górnej części węższa. Zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną hełmem blaszanym z latarnią. Wewnątrz sklepienie kolebkowe wsparte na słupach, przechodzące po bokach w stropy płaskie. Chór muzyczny wparty na slupach z balustradą tralkową. Skromna polichromia na otynkowanych ścianach. Wyposażenie przeniesione do nowej świątyni. Ołtarz główny barokowy z przeł. XVIII i XIX w.

Także warto zobaczyć. Dwór z XIX w. Drewniany spichlerz z 1 poł. XIX w. Nowy kościół murowany.