WIELOWIEŚ
województwo wielkopolskie, powiat krotoszyński

(fot. Marcin Płóciennik - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

(pocztówka z ok. 1930 r.)

Położenie. Wieś w gm. Krotoszyn, 9 km na pn. – zach. od miasta.

Historia. Kościół p.w. Wszystkich Świętych z 1665 r. Zbudowany staraniem proboszcza Adama Kleszczyckiego. Rozbudowany w 1929 r. – przedłużenie nawy, nowa kruchta i zakrystia, wymiana stopów i chóru muzycznego. Remontowany w 1975 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy o konstrukcji zrębowej i częściowo słupowo - ramowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta. Wejście główne poprzedzone gankiem wspartym na dwóch słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną barokowym, blaszanym hełmem z latarnią i chorągiewką. Wewnątrz stropy płaskie z pozornymi kasetonami. Ściany otynkowane, w dolnych partiach pokryte boazerią. Barokowo – ludowa Grupa Pasyjna na belce tęczowej z 2 poł. XVII w. Barokowe: ołtarz główny, dwa ołtarze boczne, ambona i chrzcielnica (czasza podparta aniołem) z 1 poł. XVIII w. Drewniana dzwonnica z 1890 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta namiotowym dachem gontowym. Kościół otoczony okazami kasztanowców.

Także warto zobaczyć. Dwór z przeł. XVIII i XIX w.

Literatura. [1][2][6][Krotoszyn – Paweł Anders – WBP – 1994]