WIERZCHY
województwo łódzkie, powiat poddębicki

(fot. Andrzej Heidrich - 2003)

(fot. Michał Rychlik - 2007)

(fot. Brygida Kicińska - 2014)

Położenie. Wieś w gm. Zadzim, 10 km na pd. – zach. od Poddębic.

Historia. Kościół p.w. Świętego Mikołaja z 1727 r. Zbudowany z fundacji Walentego Drogońskiego kanonika uniejowskiego. W 1785 r. restaurowany staraniem Jana Kantego Golembowskiego. Remontowany w 1908 i 1966 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta z boku nawy. Fasada frontowa zwieńczona szczytem o barokowym wykroju. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym, barokowym hełmem z latarnią. Wewnątrz strop płaski wspólny dla nawy i prezbiterium, wsparty na czterech słupach. Chór muzyczny wsparty na dwóch filarach i parapetem o prostej linii z prospektem organowym z 1877 r. zbudowanym przez Leopolda Blomberga. Belka tęczowa z krucyfiksem z p. XVII w. Ołtarz główny i trzy ołtarze boczne barokowe z 1 poł. XVIII w. Ambona rokokowa z p. XVIII w. z rzeźbą Świętego Jana. Chrzcielnica barokowa z XVIII w. W kościele znajduje się obraz słynący łaskami – MB Wierzchowskiej z 1658 r. Współczesna dzwonnica z betonu z trzema dzwonami. Wokół metalowy płot na podmurówce.

Także warto zobaczyć. Murowaną kaplicę grobową z 1 poł. XIX w.

Literatura. [39]