WISŁA - CZARNE (ZADNI GROŃ)
województwo śląskie, powiat cieszyński

(fot. Sylwia Piekarek - 2001)

(fot. Jolanta Aniszewska - 2002)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

(pocztówka z lat 30 XX w.)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Wieś siedziba gminy, 25 km na pd. – wsch. od Cieszyna.

Historia. Kaplica p.w. Świętej Jadwigi Śląskiej z 1909 r. Zbudowana przez Albina Prokopa z gotowych elementów pochodzących z Przyszowic k/Rybnika. Jest to pozostałość drewnianej rezydencji Habsburgów, która uległa spaleniu w 1927 r. W 1930 r. obok wybudowano murowany Zameczek dla Prezydenta Rzeczypospolitej. W latach 1931 – 39 odbywały się w kaplicy nabożeństwa z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Restaurowana w latach 2003 – 05 z inicjatywy prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Budowa i wyposażenie. Drewniana kaplica jednonawowa, konstrukcji zrębowej. Nieorientowana, zbudowana częściowo w stylu tyrolskim i neogotyckim. Odwołuje się także do stylu norweskich kościołów stavkirke. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Wysoka nawa na wyraźnej podmurówce z niewielką zakrystią. Wejście poprzedzone ładnym gankiem, wspartym na dwóch słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem tworzący okap nad nawą. Pod wysoko umieszczonymi oknami drugi, mniejszy okap. Wieżyczka czworoboczna na sygnaturkę nad wejściem głównym. Zwieńczona namiotowym hełmem gontowym z krzyżem. Wokół świątyni daszek okapowy. Wewnątrz w prezbiterium strop z dekoracją kasetonową, a w nawie o przekroju trapezu. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach z mieczami z parapetem tralkowym i prostokątną wystawką w części środkowej. Fisharmonia z 1928 r. firmy Magnus Hofberg. Posadzka z lastrico. Ołtarz główny manierystyczny z 1587 r. (z kościoła w Bystrzycy na Zaolziu). Dwa krucyfiksy z 1 poł. XV i 1 poł. XVII w. Chrzcielnica i figura Świętej Jadwigi Śląskiej – dar Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Żeliwny piec z 1926 r. W oknach witraże. Dzwonnica drewniana. Zbudowana na planie kwadratu i kryta łamanym hełmem ostrosłupowym.

Także warto zobaczyć. W Wiśle Głębcach kościół drewniany z lat 1981 - 83 z wieżą z 1575 r.

Literatura. [7][9][15]