WOJCIECHÓW
województwo lubelskie, powiat lubelski

(fot. Marcin Szukała - 2008)

(fot. Sylwia Piekarek - 2008)

(fot. Jarek Pokrzywnicki - 2022)

Położenie. Wieś siedziba gminy, ok. 20 km na zach. od Lublina.

Historia. Kościół p.w. Świętego Teodora z 1725 r. Zbudowany z fundacji Konstanty Teodor Orzechowski. Remontowany w 1924 r. – dobudowa kruchty, zmiana pokrycia dachu z gontu na blachę. Kolejne remonty w latach 1980 – 90 – nowe oszalowanie, blacha na dachu i wieżyczka na sygnaturka. W 2001 r. ułożono kostkę wokół kościoła.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią na osi równej szerokością. Kruchta od frontu nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą miedzianą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem. Wnętrze podzielona dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Stropy płaskie z wydatną fasetą i pozornymi kasetonami. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu z prospektem organowym 10 głosowym z p. XX w., prawdopodobnie z 1901 r., autorstwa Andrzeja Blomberga. Belka tęczowa z krucyfiksem. Podłoga z desek dębowych. Polichromia autorstwa T. Gładysza z 1948 r. Nawiązuje do biblii i historii Polski. Ołtarz główny barokowy i dwa ołtarze boczne rokokowe z 2 poł. XVIII w. Ołtarze ozdobione kurdybanami – elementy wykonane z garbowanych skór o tłoczonym ornamencie, złoconych i malowanych. Nazwa pochodzi od hiszpańskiej Kordoby słynącej tymi wyrobami. Ambona drewniana i ława kolatorska z 2 poł. XVIII w. Dzwonnica drewniana konstrukcji ramowo – słupkowej z okresu budowy kościoła. Zbudowana na rzucie kwadratu i kryta dachem namiotowym. Murowana kostnica z przeł. XVIII i XIX w. Murowane ogrodzenie z 1802 r. z płytą nagrobną Stanisława Spinka z 1578 r.

Także warto zobaczyć. Wieża tzw. Ariańska z ok. 1520 – 40 z Muzeum Kowalstwa.

Literatura. [39]