WOLA WIELKA
województwo podkarpackie, powiat lubaczowski

(fot. Andrzej Czyżewski - 2008)

(fot. Michał Rychlik - 2012)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Narol, ok. 20 km na pn. – wsch. od Lubaczowa.

Historia. Cerkiew greckokatolicka p.w. Opieki NMP z 1775 r. Rozbudowana w 1844 r. o zakrystię. Remontowana w 1927 r. – zmiana gontów na blachę. Przejęta przez kościół rzymskokatolicki po 2 wojnie światowej. Przebudowa dachu i zakrystii w latach 90 XIX w. Od 1994 r. nie użytkowana.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew, konstrukcji zrębowej. Orientowana, zbudowana z drzewa sosnowego. Trójdzielna. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte prostokątnie z boczną zakrystią. Dachy kryte blachą. Kruchta i prezbiterium z dachami kalenicowymi, a nawa kryta ośmiopołaciową kopułą osadzona na bębnie. Zwieńczona cebulastym hełmem z latarnią. Świątynia otoczona zadaszeniem wspartym na rysiach. Belka w nadprożu portalu z napisem fundacyjny w języku łacińskim: “DOMUS DEI AEDIFICATA A: D: 1755 D: 28 Apr.”. Wewnątrz w nawie kopuła zrębowa. Pierwotna polichromia z 1893 r. autorstwa Joana Manastyrskiego, obecnie zamalowana farbą. Chór śpiewaczy wsparty na dwóch słupkach. Fragment ikonostasu z p. XIX w. Ołtarz boczny z p. XIX w. Część wyposażenie cerkwi znajdują się w zbiorach muzeów w Łańcucie i Lubaczowie. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowo – ramowej z XVIII w. z okapem wokół wspartym na słupach. Zwieńczona galeryjką i blaszanym dachem namiotowym.

Także warto zobaczyć. Współczesny murowany kościół z lat 90 XX w.