WROCŁAW – DĄBIE
województwo dolnośląskie, powiat wrocławski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(pocztówka z p. lat 30 XX w.)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(pocztówka zlat 30 XX w.)

Położenie. Miasto siedziba województwa dolnośląskiego. Kościół znajduje się na ul. Wittiga 10.

Historia. Kościół p.w. MB Pocieszenia 1919 r. Zbudowany wg projektu Josepha Ebersa przez Redemptorystów. Drewno do budowy pochodzi z rusztowania użytego do remontu wieży katedry. Remontowany po zniszczeniach 2 wojny światowej.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, trójnawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchta od frontu nawy. Dach jednokalenicowy z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę w części frontowej. Zwieńczoną hełmem ostrosłupowym z latarnią. Wnętrze otynkowane. Strop płaski. Chór muzyczny z prospektem organowym, wspartym na słupach. Ołtarz główny, dwa boczne i ambona neobarokowe. Chrzcielnica neogotycka. Obok kościoła dom parafialny z 1995 r. z Kaplicą Katyńską i Sanktuarium Golgoty Wschodu. W pobliżu kościoła szopka z żywymi zwierzętami.

Także warto zobaczyć. Miasto Wrocław posiada dużo zabytków i atrakcji turystycznych. W tym kościoły drewniane w parku Szczytnickim, Pracze Odrzańskie i Swojczycach.

Literatura. [23]