WROCŁAW – PRACZE ODRZAŃSKIE
województwo dolnośląskie, powiat wrocławski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2016)

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(reprodukcja - Der Evangelische Kirchbau Schlesiens – Alfred Wiesenhutter – Breslau – 1926)

(reprodukcja - Die Kunstdenkmaler der Stadt Breslau - Ludwig Burgemeister, Gunther Grundmann - Breslau 1934)

Położenie. Miasto siedziba województwa dolnośląskiego. Kościół znajduje się na ul. Brodzkiej 163.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. Świętej Anny z lat 1644 – 48. Wezwanie Świętego Marcina do 1945 r. Zbudowany z fundacji cechów wrocławskich. W 1654 r. odebrany protestantom i przekazany katolikom. W 1708 r. na mocy konwencji z Altranstädt świątynia została zwrócona ewangelikom. Remontowany w 1708 r., w k. XIX w. i latach 1912 – 13. W 1945 r. przejęty przez kościół katolicki. Remontowany w latach 1963 – 70, 1994 r. i na p. XXI w.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy, trójnawowy konstrukcji słupowo – ramowej. Orientowany. Salowy, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięty trójbocznie z boczną zakrystią. Wieża kwadratowa od frontu z zegarem i z kruchtą w przyziemiu. Zwieńczona barokowym hełmem blaszanym z latarnią. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz drewniany strop belkowy. Nawy boczne z emporami i klatkami schodowymi. Chór muzyczny dwukondygnacyjny wsparty na czterech słupach z ściętym w narożach parapetem. Prospekt organowy 17 głosowy w stylu barokowym z k. XVIII w. z instrumentem firmy Enger z p. XX w. Podłoga murowana. Ołtarz główny z p. XVIII w. Ołtarz boczny z poł. XVII w. Ambona ośmioboczna z 1648 r. z rzeźbami Chrystusa i Czterech Ewangelistów. Chrzcielnica z 1631 r. Stacje Drogi Krzyżowej przywiezione z przesiedleńcami z Ukrainy. Renesansowe portrety fundatorów kościoła Culmannów znajdują się w zbiorach Wrocławskiego Muzeum Historycznego. Dzwonnica konstrukcji metalowej z trzema dzwonami, jeden z 1733 r. i dwoma z 1969 r. Zabytkowa pastorówka szachulcowa z 1626 r. – obecnie plebania.

Także warto zobaczyć. Miasto Wrocław posiada dużo zabytków i atrakcji turystycznych. W tym kościoły drewniane w parku Szczytnickim, Dąbie i Swojczycach.

Literatura. [8][23][39]