WYSOKIENICE
województwo łódzkie, powiat skierniewicki

(fot. Renata Nowińska - 2005)

Położenie. Wieś w gm. Głuchów, ok. 18 km na Pd. od Skierniewic.

Historia. Kościół p.w. Świętego Marcina z 1758 r. Zbudowany z fundacji księcia Adama Komorowskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego. Dobudowa chóru w 1928 r. Remontowany i powiększony w latach 1933 – 35. Dobudowa kaplicy w 1956 r. Remontowany w 1975 r. Przeniesiony do skansenu w Maurzycach w powiecie łowickim w latach 2005 – 09.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół jednonawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty od frontu i z boku nawy. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wewnątrz strop płaski z fasetą wspólny dla nawy i prezbiterium. Chór muzyczny wsparty na dwóch kolumienkach. Belka tęczowa z krucyfiksem i rokokowymi rzeźbami MB i Świętym Janem Ewangelistą. Wyposażenie późnobarokowe z k. XVIII w.: ołtarze, ambona i chrzcielnica. Kropielnica kamienna. Drewniana dzwonnica konstrukcji słupowej z 1774 r. Zbudowana na planie kwadratu i zwieńczona blaszanym dachem namiotowym z okapem. Plebania i ogrodzenie murowane z 1921 r.