WYSZYNA
województwo wielkopolskie, powiat turecki

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Władysławów, 18 km na pn. – zach. od Turku.

Historia. Kościół p.w. Narodzenia NMP z 1782 r. Zbudowany z fundacji Rafała Gurowskiego kasztelana przemęckiego. Rozbudowywany na p. XX w. o kaplice p.w. Świętego Józefa, kruchtę i zakrystię. Odnowiony w latach 1956 – 57. Rozwiązania architektoniczne w kościele – zbudowanym na planie szesnastoboku i krytego dachem w kształcie dzwonu są unikatowe dla świątyń drewnianych. W 2000 r. otwarto i zbadano w kościele murowaną kryptę w kształcie krzyża. W 2003 r. wykonano nowe pokrycie dachu.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, barokowy konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany na planie regularnego szesnastoboku. Przylegające po bokach sześcioboczne: kaplica, zakrystia i kruchta. Kryte osobnymi wielobocznymi, namiotowymi dachami gontowymi. Nawa kryta dachem gontowym w kształcie zbliżonym do dwóch nałożonych na siebie dzwonów. Zwieńczony wieżyczką z hełmem blaszanym i latarnią. Wewnątrz strop płaski, wsparty na ośmiu kolumnach korynckich. Na nim rzeźba Oko Opatrzności w glorii z trzema aniołami – symbolami cnót kardynalskich: krzyżem – cierpienie, sercem – miłość i kotwicą – wierność. Wokół chmury i gwiazdy. Chór muzyczny podwieszony z prospektem organowym o półkolistej linii parapetu ozdobionym malowidłem Orła Białego i herbów fundatora. Podłoga z desek. Ołtarz główny z obrazem MB Czuwającej, dwa ołtarze boczne i ambona rokokowe z k. XVIII w. Gotycka kamienna chrzcielnica z XV w. z geometrycznym ornamentem. Kropielnica kamienna. Portrety trumienne rodziny Gurowskich, malowane na blasze ołowianej z k. XVIII w. Murowana dzwonnica późnobarokowa z k. XVIII w., usadowiona w kolistym ogrodzeniu świątyni. Zbudowana na planie trójkąta, typu arkadowego z kartuszem z herbem Wczele.

Także warto zobaczyć. Ruiny zamku z XVI w.

Literatura. [1][2][6]