ZABOREK – SKANSEN – CHOROSZCZYNKA
województwo lubelskie, powiat bialski

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2012)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Osada w gm. Janów Podlaski, ok. 16 km na pn. od Białej Podlaskiej.

Historia. Kościół p.w. Ścięcia Świętego Jana Chrzciciela z lat 1923 – 26. Zbudowany we wsi Choroszczynka w powiecie bialskim. Rozbudowany w 1937 r. wg projektu Mariana Kiersnowskiego. W 2002 r. przeniesiony w obecne miejsce i zaadaptowany na galerię. Remontowany do 2003 r. z konserwacją polichromii – Dorota Zemła, Dariusz Młącki i Krystyna Piotrowska.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Wzorowany częściowo na stylu zakopiańskim. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z bocznymi: zakrystią i skarbczykiem. Wieża od frontu z kruchtą w przyziemiu, dwoma bocznymi przybudówkami z wejściem osłoniętym pokaźnym daszkiem. Galeria otwarta na piętrze. Zwieńczoną neogotyckim hełmem ostrosłupowym z gontem. Wejście główne poprzedzone daszkiem dwuspadowym, wspartym na czterech słupach. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę (nad prezbiterium). Zwieńczoną neogotyckim hełmem ostrosłupowym z latarnią. Wewnątrz stropy z ukośnymi odcinkami bocznymi. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Polichromia z 1952 r., autorstwa Bazylego Albiczuka. Przedstawienie Świętych Piotra i Pawła. Murowana brama – dzwonnica z 2 poł. XIX w.

Także warto zobaczyć. Cały skansen.

Literatura. [9]