ZABRZE MIKULCZYCE
województwo śląskie, powiat zabrzański

(fot. Sylwia Piekarek - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2005)

(fot. Brygida Kicińska - 2009)

Położenie. Miasto siedziba powiatu, ok. 30 km na pn. – zach. od Katowic. Ulica Brygadzistów.

Historia. Kościół ewangelicki p.w. z lat 1936 – 37. Zbudowany wg projektu Kurta Nietzcha. Wykonany przez firmę Christoph & Unmack (budowniczy Hemmann) z miasta Niesky na Łużycach. W latach 1945 – 52 użytkowany przez kościół katolicki, a następnie zwrócony ewangelikom. Remontowany w latach 2001 – 02. Podobny kościół znajdował się w Bytomiu Bobrek, przeniesiony został do skansenu w Chorzowie.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół konstrukcji szkieletowej. Nieorientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy zamknięte prostokątnie z dwoma aneksami po bokach. Dach jednokalenicowy, kryty papą. Wieżyczka kwadratowa od frontu, osadzona na nawie z dzwonem z 1774 w. zdobytym w czasie wojny 1870 – 71 we Francji – zamek Ham i podarowanym przez cesarza Wilhelma I. Główne wejście w elewacji frontowej osłonięte daszkiem. Wewnątrz strop płaski w prezbiterium, w nawie brak. Brak empory, fisharmonia usadowiona na podłodze. Podłoga z desek. Ołtarz główny, ambona i chrzcielnica z 1 poł. XX w. Krucyfiks wysoki na 3 metry autorstwa Wilhelma Chludeka w ołtarzu. Ogrodzenie z metalowej siatki.

Także warto zobaczyć. W mieście znajdziemy wiele ciekawych zabytków kultury i techniki w tym drugi kościół drewniany z lat z lat 1928 – 29.

Literatura. [15]