ZARĘBY
województwo mazowieckie, powiat przasnyski

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2021)

(fot. Marcin Szukała - 2006)

(fot. Sylwia Piekarek - 2021)

Położenie. Wieś w gm. Chorzele, ok. 35 km na pn. od Przasnysza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca z 1775 r. Zbudowany z fundacji Antoniego Zielińskiego chorążego zawkrzeńskiego. Przebudowany w XIX w. Restaurowany w latach 1926 – 30 i 1995 – 2000. Wykorzystywany w trakcie 2 wojny światowej na magazyn zbożowy.

Budowa i wyposażenie. Drewniany kościół trójnawowy, konstrukcji zrębowej. Orientowany, zbudowany w stylu barokowym. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte prostokątnie z zakrystią i składzikiem po bokach. Kruchta od frontu nawy z wejściem osłoniętym przez ganek z daszkiem, wspartym na słupkach. Druga kruchta z boku nawy – obecnie kaplica. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczona hełmem blaszanym z latarnią. Wnętrze otynkowane, podzielone na trzy części dwoma rzędami słupów po dwie sztuki. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach z prospektem organowym z 2 poł. XIX w. i instrumentem 11 głosowym z ok. 1930 r. autorstwa Władysława Kamińskiego. Wspólny strop płaski dla nawy i prezbiterium z polichromią. Ołtarz główny, dwa ołtarze boczne i ambona neobarokowe z XIX w. Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1775 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym. Plebania drewniana z ok. 1930 r.

Literatura. [4][33][39]