ZBORÓW
województwo poznańskie, powiat kaliski

(fot. Marcin Szukała - 2003)

(fot. Brygida Kicińska - 2015)

Położenie. Wieś w gm. Żelazków, 12 km na pn. – wsch. od Kalisza.

Historia. Kościół p.w. Świętego Michała Archanioła z 1726 r. Zbudowany z fundacji Józefa Molskiego kasztelana rogozińskiego. W 1840 r. dobudowano murowaną fasadę. Restaurowany w 1959 r. i latach 1990 – 91.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, jednonawowy konstrukcji zrębowej. Orientowany. Mniejsze prezbiterium od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Z boku nawy kruchta. Murowana fasada frontowa. Dach dwukalenicowy, kryty gontem z ośmioboczną wieżyczką na sygnaturkę z blaszanym hełmem cebulastym i latarnią. Wewnątrz stropy płaskie, wyższy w prezbiterium wsparte na słupach. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach, o prostej linii parapetu. Podłoga z desek drewnianych. Belka tęczowa z krucyfiksem barokowo – ludowym z 2 poł. XVIII w., oraz napis fundacyjny z datą budowy: „1726". Malowidło na ścianie z herbem Nałęcz z ok. 1730 r. Ołtarz główny i dwa ołtarze boczne barokowe z ok. 1730 r. Ambona klasycystyczna z 1 poł. XIX w. Kropielnica kamienna z piaskowca, wczesnobarokowa z p. XVII w. Dwie ławki kolatorskie z 1 poł. XIX w. Obrazy z XVIII w. W oknach witraże z 1959 r. Dzwonnica konstrukcji metalowej z 1985 r.

Także warto zobaczyć. Dwór z ok. poł. XIX w. w parku.

Literatura. [1][2][6]