ŻERCZYCE
województwo podlaskie, powiat siemiatycki

(fot. Marcin Szukała - 2007)

(fot. Sylwia Piekarek - 2010)

(fot. Brygida Kicińska - 2016)

Położenie. Wieś w gm. Nurzec, ok. 15 km na pn. – wsch. od Siemiatycz.

Historia. Cerkiew p.w. Świętych Męczennic Wiery, Nadzieżdy, Luby i ich matki Zofii z lat 1869 –1871. Zbudowana z materiału starej świątyni z p. XIX w. Remontowana tuż po 2 wojnie światowej.

Budowa i wyposażenie. Drewniana cerkiew konstrukcji zrębowej. Orientowana. Salowa, bez wyodrębnionego z nawy prezbiterium, zamknięta trójbocznie. Wejście główne od frontu osłonięte dachem dwuspadowym, wspartym na dwóch słupach. Dach jednokalenicowy, kryty blachą z dwoma wieżyczkami. Większą od frontu ośmioboczną, zwieńczoną daszkiem stożkowym i blaszaną kopułką. Mniejszą zwieńczoną podobną kopułką. Wewnątrz stropy płaskie. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Fragmenty ikonostasu o charakterze barokowym z 1837 r.

Także warto zobaczyć. Cerkiew murowana p.w. św. Dymitra Sołuńskiego z lat 1869 – 1871.

Literatura. [16b]