ZGÓRSKO
województwo podkarpackie, powiat mielecki

(fot. Grzegorz Ossoliński - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

(fot. Grzegorz Ossoliński - 2009)

(fot. Brygida Kicińska - 2013)

Położenie. Wieś w gm. Radomyśl, 12 km na pd. – zach. od Mielca.

Historia. Kościół p.w. Świętego Mikołaja Biskupa z 1781 r. Zbudowany z fundacji rodziny Ossolińskich. W 1803 r. rozebrano kaplicę murowaną z XVII w. Dobudowa zakrystii w k. XIX w. i kaplicy w 1908 r. Zdewastowany w 1944 r. przez wojska radzieckie – wewnątrz urządzono kuźnię. Odnowienie polichromii w latach 50 XX w. W latach 90 XX w. odnowienie wnętrza przez pracownie Andrzeja Kazberuka.

Budowa i wyposażenie. Kościół drewniany, trójnawowy konstrukcji zrębowej. Zbudowany z drewna modrzewiowego. Prezbiterium mniejsze od nawy, zamknięte trójbocznie z boczną zakrystią. Kruchty z boku i od frontu nawy. Z boku nawy oszklona kaplica. Dach dwukalenicowy, kryty blachą z sześcioboczną wieżyczką na sygnaturkę. Zwieńczoną blaszanym hełmem cebulastym z latarnią. Wnętrze nawy podzielone na trzy części dwoma rzędami po trzy sztuki kolumn drewnianych. Strop płaski w nawie głównej z bocznymi odcinkami skośnymi w nawach bocznych. W prezbiterium strop płaski z fasetą. Chór muzyczny wsparty na czterech słupach, o falistej linii parapetu z rokokowym prospektem organowym z k. XVIII w. Organy przebudowane w 1905 r. przez Bronisława Markiewicza i w 2006 r. przez Andrzeja Ragana. Polichromia figuralna i ornamentalna z 1873 r., autorstwa Puszczyńskiego przedstawiająca sceny Narodzenia, Ukrzyżowania i Zmartwychwstania Chrystusa. Ołtarz główny, dwa boczne i w kaplicy, ambona konfesjonały, ławki rokokowe z k. XVIII w. Chrzcielnica z marmuru późnobarokowa z k. XVIII w. Zachowane trzy krucyfiksy barokowe i rokokowe z 2 poł. XVIII w. Obraz słynący łaskami Matki Boskiej Zgórskiej. Ciekawy obraz Jana III Sobieskiego na koniu podczas przemarszu wojsk polskich przez Zgórsko na odsiecz wiedeńską. Dzwonnica murowana, arkadowa z 2 poł. XIX w. Rozbudowana w 1904 r. Dzwony z 1959 r. Plebania murowana z lat 30 XX w. Ogrodzenie murowane.

Także warto zobaczyć. Wokół kościoła pomnikowe drzewa.

Literatura. [14][32]