ŻÓŁTNICA
województwo zachodniopomorskie, powiat szczecinecki

(fot. Marcin Szukała - 2004)

(pocztówka przed 1945 r.)

Położenie. Wieś w gm. Szczecinek, 8 km na pd. – wsch. od miasta.

Historia. Kościół poewangelicki p.w. MB Częstochowskiej z 1821 r. Remontowany w 1924 r. W 1949 r. przejęty przez kościół rzymskokatolicki. Rozbudowany o kruchtę w 1966 r.

Budowa i wyposażenie. Kościół szachulcowy konstrukcji słupowo – ramowej. Salowy, bez wyodrębnionego prezbiterium z nawy, zamknięty prostokątnie z zakrystią wydzieloną wewnątrz bryły. Kruchta murowana od frontu nawy. Dach jednokalenicowy, kryty dachówką. Wewnątrz drewniany strop belkowy. Zachowane częściowo empory: nad wejściem głównym i z jednego boku nawy. Neoklasycystyczne organy 9 głosowe autorstwa Christiana Friedricha Voelknera. Ołtarz główny posoborowy. Żyrandol z p. XX w. Dzwonnica drewniana typu krosnowego z 1830 r. z dwoma dzwonami: gotyckim z 1556 r. i nowszym z 1917 r. Kryta dachem dwuspadowym z dachówką.

Także warto zobaczyć. Dolinę rzeki Gwdy.

Literatura. [39]